Районна газета

СІМЕЙНИЙ ЗАТИШОК В УМОВАХ КАРАНТИНУ

Мій дім – моя фортеця. Так кажуть, коли вважають власну домівку найбезпечнішим місцем на планеті, місцем, де можна уникнути несправедливості та кривди. Але що робити, якщо власний дім є пасткою і загрозою для життя? У зв’язку з карантинними заходами в світі відслідковується тенденція до збільшення кількості розлучень і домашнього насильства

А чи загрожує карантин нашим сім’ям і як уникнути конфліктів при обмеженні особистого простору.

Зараз активно досліджуються цифри з національної «гарячої лінії» з питань домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації. За перший тиждень карантину кількість звернень, які стосуються саме домашнього насильства, збільшилася майже вдвічі. Тобто прийняли понад 300 звернень виключно випадків, які стосувалися домашнього насильства, а це на 130 більше, ніж тижнем раніше, перед початком карантину. Проблема карантину і зокрема транспорту схвилювала людей, відкрила паніку. А це дуже тісно пов’язане з домашнім насильством. Урядові фахівці з питань гендерної політики не сумніваються – чим довше триватиме карантин, тим сумнішою буде ситуація з домашнім насильством. В Китаї та Італії урядові та державні організації повідомляли про збільшення випадків домашнього насильства. І, на жаль, можна очікувати зростання кількості таких випадків і в нас під час карантину. Адже ізоляція під час карантину схожа до клітки, в якій сім’ї мають перебувати цілими днями. Це відбувається на фоні погіршення економічного стану сімей і взагалі – достатньо стресової і психологічно нестабільної ситуації. Ймовірність, що можуть виникати конфлікти чи суперечки суттєво зростає.

Як же уникнути конфліктів? Психологи радять в таких умовах зберігати свої особисті межі і межі інших. Це означає – дозволяти собі та іншим висловлювати свої думки, відповідати за власну поведінку, демонструвати самоповагу і повагу до інших, вміти чути і намагатися досягти компромісу. Насамперед потрібно пам’ятати, що ця кризова ситуація не буде вічною, адже людство не раз переживало пандемії. Щоранку, прокинувшись, казати собі якусь мотивуючу фразу. Рекомендується планувати свій день, виходячи зі своїх потреб – це і спільний час з рідними, і час для свого задоволення (відновити хобі, вивчати іноземну мову, читати, дивитись фільми, слухати музику чи писати її та багато іншого). Фізична активність (зараз вона просто необхідна!). Вчені довели, що фізичні вправи чи ранкові/вечірні прогулянки підтримують наш психологічний і емоційний стан, і тим самим зводять до мінімуму виникнення депресії та надмірної тривоги. Розподілити між собою ролі. Особливо це стосується сімей, де є діти. Не забувайте про те, що дітям потрібна ваша підтримка. Адже навчання перейшло в режим онлайн і не всім дітям вдається самотужки опрацьовувати новий матеріал, окрім цього, вони звикли до активності, відвідували різноманітні гуртки і просто гуляли з друзями. Для збереження доброго партнерського стосунку не забувайте про слова вдячності, підтримки, компліменти. Можна спільно переглядати фото чи відео з сімейних подій, поїздок. Дозвольте собі мріяти, обговорюйте майбутні плани. Домовитися про час, який можна проводити як заманеться, щоби скидати зайве напруження. Дозволити собі трохи відпочити. Домовитися про правило «стоп» – якщо хтось відчуває, що йому забагато, то може просто сказати «стоп» і таким чином зупинити напругу, що зростає в тій чи іншій ситуації.

Корисними можуть стати також номери телефонів «гарячих ліній»: Національна гаряча  лінія з питань запобігання домашнього насильства, торгівлею людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-005, або з мобільного 116-123 вона працює цілодобово; Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 1547; Урядовий кол-центр 1545; У разі необхідності також звертатись на гарячу лінію: Недригайлівської районної державної адміністрації 5-25-07; управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської райдержадміністрації 5-27-04, або до служби у справах дітей Недригайлівської райдержадміністрації за телефоном 5-25-04 та; Недригайлівського відділення Національної поліції за телефоном 102.